Juniorien ja Seniorien SM-kisat Kemissä

Juhana Rüster
26.7.2019

Juniorien ja Seniorien tauluammunnan SM-kisat ammuttiin helteisessä Kemissä. Vikströmin perhe jatkoi kultaputkea, kun Marjo Vikström voitti naisten 50v sarjan ja Pentti Vikström voitti vastaavasti 60v sarjan tähtäinjousessa. Ville Penttinen voitti 13 vuotiaiden juniorisarjan ja Milja Ojala nappasi kultaa tyttöjen 15v sarjassa.

Tuloksia:

Juniorit

Juniorit 11 tähtäinjousi

  1. Mikko Niskanen (Iitin Jousiampujat)
  2. Eelis Kuusisto (Oulun Jousimiehet)
  3. Lauri Penttinen (Teuvan Jousiampujat)

 

Juniorit 11 vaisto

  1. Eetu Korkalainen (Koillis-Savon Sulka)
  2. Aarni Korhonen (Koillis-Savon Sulka)
  3. Oskari Korhonen (Koillis-Savon Sulka)

 

Juniorit 13 tähtäinjousi

  1. Ville Penttinen (Teuvan Jousiampujat)
  2. Inka Limingoja (Pohjan Jousi)
  3. Aleksi Petäjä (Robin Hood, Espoo)

 

Juniorit 13 vaistojousi

  1. Viivi Portti (Inarinjärven Jousi)
  2. Maija Mörsky (Kurikan Ryhti)

 

Juniorit 13 taljajousi

  1. Joonas Riippi (Teuvan Jousiampujat)

 

Tytöt 15 tähtäinjousi

  1. Milja Ojala (Porin Jousiampujat)
  2. Emilia Kaari (Teuvan Jousiampujat)
  3. Meri Ojala (Porin Jousiampujat)

 

Tytöt 15 vaistojousi

  1. Johanna Rahkonen (Kurikan Ryhti)
  2. Netta Kurikkala (Himangan Roima)

 

Pojat 15 tähtäinjousi

  1. Eetu Vähälummukka (Oulun Jousimiehet)
  2. Luukas Kornamo (Teuvan Jousiampujat)

 

Pojat 15 taljajousi

  1. Janne Montonen (Koillis-Savon Sulka)

 

Pojat 17 tähtäinjousi

  1. Niilo Ruuskanen (Puijon Jousi)
  2. Verne Vuorinen (Robin Hood)
  3. Niko Petäjä (Robin Hood)

 

Tytöt 17 tähtäinjousi

  1. Susanna Helin (Arcus, Turku)
  2. Ella Mäkiranta (Diana-57, Vaasa)
  3. Ylva Smes (Diana-57, Vaasa)

 

Pojat 17 vaistojousi

  1. Kima Runsala (Teuvan Jousiampujat)

 

Pojat 17 taljajousi

  1. Roni Törölä (Tapanilan Erä)

 

Naiset 20 tähtäinjousi

  1. Hanne Horto (Piili, Kotka)
  2. Milla Eerola (Piili, Kotka)

 

Miehet 20 tähtäinjousi

  1. Eetu Mäki-Paavola (Kurikan Ryhti)
  2. Markus Leikkola (Jousi-Jussit)

 

Miehet 20 taljajousi

  1. Aleksi Jäärni (Pohjan Jousi)

Seniorit

 

Miehet 50 tähtäinjousi

  1. Arto Nuuttila (Lahden Vasama)
  2. Esa Polo (Oulun Jousimiehet)
  3. Sakari Seppälä (Pohjan Jousi)

 

Naiset 50 tähtäinjousi

  1. Marjo Vikström (Oulaisten Sulka)
  2. Anne Backman (Riihi-Jouset)
  3. Fatima Witick (Artemis)

 

Miehet 50 taljajousi

  1. Rauno Simula (Pohjan Jousi)
  2. Aulis Humalajoki (Virtain Jousiampujat)
  3. JP Antonios (Arcus, Turku)

 

Naiset 50 taljajousi

  1. Tuula Ketelä (Diana-57, Vaasa)
  2. Merja Rytky (Tornion Jousiampujat)
  3. Sisko Busk (Puijon Jousi)

 

Miehet 50 vaistojousi

  1. Timo Viitanen (Kurikan Ryhti)
  2. Vesa Aho (Pohjan Jousi)
  3. Tarmo Kyrö (Inarinjärven Jousi)

 

Naiset 50 vaistojousi

  1. Elisa Wirkkala (Oulun Jousimiehet)
  2. Aila Laurila (Diana-57, Vaasa)
  3. Sari Kaartinen (Oulun Jousimiehet

 

Miehet 60 tähtäinjousi

  1. Pentti Wikström (Oulaisten Sulka)
  2. Jukka Nevalainen (Kymen Jousi)
  3. Pentti Kuivalainen (Jousi-Jussit)

 

Naiset 60 tähtäinjousi

  1. Arja Lehto (Iitin Juosiampujat)
  2. Kristiina Martikainen (Puijon Jousi)

 

Miehet 60 taljajousi

  1. Lauri Rytky (Tornion Jousiampujat)
  2. Lasse Hiltunen (Pohjan Jousi)
  3. Markku Vannekari (Porin Jousiampujat)

 

Miehet 60 vaistojousi

  1. Tapio Ketelä (Diana-57, Vaasa)
  2. Arto Olkkonen (Jyväs-Sulka)
  3. Mauri Korpi (Teuvan Jousiampujat)

 

Miehet 70 tähtänjousi

  1. Erkki Färm (Oulaisten Sulka)
  2. Kari Raivio (Järvenpään Jousiampujat)
  3. Jukka Inkeri (Wilhelm Tell, Helsinki)

 

Naiset 70 tähtäinjousi

  1. Pirkko Inkeri (Wilhelm Tell, Helsinki)
  2. Hilkka Peuranen (Pohjan Jousi)

 

Miehet 70 taljajousi

  1. Jukka Peltola (Kymen Jousi)
  2. Olli Saastamoinen (Wilhelm Tell, Helsinki)
  3. Jyrki Alava (Porin Jousiampujat)

 

Miehet 70 vaistojousi

  1. Arimo Haikonen (Diana-57, Vaasa)
  2. Olavi Laurila (Diana-57, Vaasa)
  3. Jouko Ojala (Pohjan Jousi)

 

Tähtäinjoukkue

  1. Oulaisten Sulka (Vikström, Vikström, Soppela)
  2. Pohjan Jousi (Myllylahti, Seppänen, Simanainen)
  3. Artemis (Witick, Hietanen, Koskinen)

 

Taljajoukkue

  1. Pohjan Jousi (Hiltunen, Simula, Simula)
  2. Tornion Jousiampujat (Rytky, Rytky, Sumen)

 

Junior Mixed Team (13)

  1. Pohjan Jousi 1 (Limingoja, Hiltunen)
  2. Pohjan Jousi 2 (Lassila, Auvinen)
  3. Pohjan Jousi 3 (Autio, Seppälä)