Kilpailukalenteri hallikausi 2023 - 2024

Kilpailukutsuissa on kerrottu mukana olevat sarjat. Jos kilpailu ammutaan "Kaikki SJAL:n sarjat", on mukana myös harrastesarja (kertalisenssi).

Kilpailulisenssit täältä

Kansainväliset kilpailut:

19 - 24.2. Halli-EM, Varazdin (Kroatia)
6 - 12.5. Tauluammunnan EM, Essen (Saksa)
20 - 26.6. Parajousiammunnan EM, Rooma
8 - 15.6. Juniorien Tauluammunnan-EM, Ploiesti (Romania)
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠25.7. - 4.8. Olympialaiset, Pariisi
28.8. - 8.9. Paralympialaiset, Pariisi
16 - 22.9. Maastojousiammunnan MM, Lac La Biche (Kanada)
30.9. - 6.10. 3D-MM, Mokrice (Slovenia)





Lokakuu

21.10. Tuulimäen Syyskisa I

Hood
Espoo

Kaikki SJAL:n sarjat
ILMOITTAUTUMINEN
18m + finaalit

28.10. Hallikausi Avaus                                                   

LJ         Rovaniemi

 Kaikki SJAL:n sarjat
ILMOITTAUTUMINEN
18m + finaalit

28.10 ArcAboa

Arcus
Turku

18m kierros + finaalit Y, YT ja YV sarjoissa
ILMOITTAUTUMINEN
18m + finaalit

Marraskuu

4.11. Kynttilä-kisa

OJM
Oulu

Kaikki SJAL:n luokat
ILMOITTAUTUMINEN
18m

11.11. Ensilumenkisa                                                  

LRJ
Pello

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

2 x 18m

11.11. Shot in the Dark

JySu
Jyväskylä

Sarjat Y/N (tähtänjousi), YT/NT (taljajousi) ja YV/NV (vaistojousi)

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit

18-19.11. Iitti 18m

IJA
Iitti

Lauantaina 18.11. juniorit ja yleiset sarjat, sunnuntaina 19.11. masters-sarjat.

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit

25.11. Marraskarhu 

PJA
Pori                        

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

18 m

25.11. Kemin Puukko-kisa

PoJo
Kemi

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit + joukkueet

Joulukuu

2.12. Tuulimäen Syyskisa II

Hood
Espoo

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m

9.12. Kinkkukisa

ÄJA
Äetsä

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m

9.12. Kaamoskisa                                                         

LJ
Rovaniemi   

Kaikki SJAL:n luokat

ILMOITTAUTUMINEN

18m

Tammikuu

13.1. Pakkaspiikki                                                           

ToJa
Tornio

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
18 m + finaalit

13.1. Riihimäki Super Weekend 2024


KUTSU

ILMOITTAUTUMINEN SUOMISPORT

RiJo
Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjat2 x 18m

20.1. Tuulimäkikisa

Hood
Espoo

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit

24.1. Iltakilpailu 25m

IJA
Iitti

Yleiset sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
25m (ei finaaleja)

27.1. Leukukisa 

LJ
Rovaniemi

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
18m + finaalit

27.1. Kupittaakisa 

Arcus
Turku

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
2 x 18m

Helmikuu


3.2. Nääs Luola

TJA
Tampere

Yleiset sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
18m

10.2. Kemi-kisa

PoJo
Kemi

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit + joukkueet

10-11.2. Tiltu 18m

IJA
Iitti

Lauantaina 10.2. juniorit ja yleiset sarjat, sunnuntaina 11.2. masters-sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit

17.2. Tuulimäki 25m

Hood
Espoo

Yleiset sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

25m

24.2. Rohkihyä 

LRJ                             
Pello

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

25m + finaalit + joukkueet

24.2. Theft City Shoot 

VJA
Varkaus

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
18m + finaalit


Maaliskuu


2.3. Hankinuolet 

ÄJA
Äetsä

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit

2.3. A-W Junnukisa











Artemis/Wilhelm Tell

Helsinki

Junioriluokat

ILMOITTAUTUMINEN

18m + finaalit

9-10.3. SM-Viikko - 25m Halli-SM

Jyväskylä

Yleiset sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

25m + finaalit

22 - 24.3. Halli-SM, yleiset ja Masters 

Piili
Kotka

Ilmoittautuminen: yleiset ja masters18m + finaalit + joukkueet

29.3. Hallikarhu

PJA
Pori

Kilpailu samalla Juniori-EM karsinta70/50m + finaalit

Huhtikuu


6.4. Halli-SM, juniorit                                                      

TeJa 
Teuva               

Junioriluokat

ILMOITTAUTUMINEN
18m + finaalit + joukkkueet