Kilpailukalenteri ulkokausi 2024

Kilpailukutsuissa on kerrottu mukana olevat sarjat. Jos kilpailu ammutaan "Kaikki SJAL:n sarjat", on mukana myös harrastesarja (kertalisenssi).

Kilpailulisenssit täältä

Kansainväliset kilpailut:

19-21.1.2024 Nimes Archery Tournament - Nimes (FRA)

2-4.2.2024 Vegas Shoot - Las Vegas (USA)

5-6.5.2024 European Continental Qualifier Tournament (Pariisin olympialaiset) - Essen (GER)
7-12.5.2024 Euroopanmestaruuskilpailut - Essen (GER)
20-26.5.2024 Para Euroopanmestaruuskilpailut - Rooma (ITA)

18-23.6.2024 World Cup, Final Qualification Tournament  - Antalya (TUR)
22-30.6.2024 Para World Ranking Event - Nove Mesto (CZE)

8-13.7.204 Juniorien Euroopanmestaruuskilpailut - Ploiesti (ROM)

25.7.-4.8.2024 Pariisin Olympialaiset 
28.8.-8.9.2024 Pariisin Paralympialaiset

16-22.9.2024 Maastojousiammunnan MM - Lac La Biche (CAN)
30.9.-6.10.2024 3D-MM - Mokrice (SLO)

Kilpailukalenteri on myös ladattavissa omaan kalenteriin linkistä: SJAL Kilpailut (Google Calendar, avaa linkki ja paina oikealla alareunassa olevaa + painiketta. Kalenterin pitäisi nyt tallentua omaan kalenteriisi) TAI SJAL Kilpailut (muut kalenteriohjelmat, avaa linkki ja kalenteri tallentuu automaattisesti omaan kalenteriin).


Ensisijaisena kilpailukalenterina toimii kuitenkin alta löytyvä kalenteri.

Toukokuu

15.5. Riksun Iltakisa Cup Vol 1

RiJo
Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN ja OHJEISTUS

Tauluammunta
72 nuolta

18.5. Keuruu 3D

KeJo
Keuruu

Kaikki SJALin sarjat (ei harraste eikä joukkue)

ILMOITTAUTUMINEN

3D

25.5. Kymppiranta Tupla

IJA
Iitti

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
2 x 72 nuolta                                        

25.5. Oittaa 3D

Hood

Espoo

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

3D

25.5. 50/70m

Achilles,

Kokkola

Kaikki SJAL:n sarjat

PERUTTU

Tauluammunta
72 nuolta + ottelut

25.5. Kemin Kierros

PoJo

Kemi

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72 nuolta + ottelut

26.5. HB Promotion Open

Vasama, Lahti

Yleinen tähtäin

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72 nuolta

Kesäkuu

 

1.6. Suvinuolet

ÄJA
Äetsä

Kaikki SJAL:n luokat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72 nuolta + ottelut

8.6. Impivaara-kilpailu

Arcus
Turku                          

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta 2 x 72n

8.6. Hopeavaskooli 2024

LJ

Rovaniemi

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72 nuolta + ottelut

8.6. Riksun 3D

RiJo
Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

3D

12.6. Riksun Iltakisa Cup Vol. 2

RiJo
Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN ja OHJEISTUS

Tauluammunta
72 nuolta

15.6. Ohriluoma 900

TeJa
Teuva

Kaikki SJAL:n sarjat

Kilpailu järjestetään Karijoen Ohriluoman luonnonkauniilla kentällä. Alueella yöpymismahdollisuus karavaanareille ja telttailijoille. Saunomismahdollisuus kilpailua edeltävänä iltana.

ILMOITTAUTUMINEN

900-kierros

15.6. Iitti Open

IJA
Iitti

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72n + finaalit

15.6. Voikukka-kisa 70/50m

OJM

Oulu

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72 nuolta + finaalit

16.6. Keuruun Maasto

KeJo

Keuruu

Kaikki SJAL:n sarjatMaasto

29.6. Oittaa maasto

Hood

Espoo

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Maasto

29. - 30.6. SM-FITA

PoJo
Kemi

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

FITA-kierros

Heinäkuu

6.7. Rajakisa                                                            

ToJa
Tornio

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72 nuolta + ottelut

6.7. 3D-SM

TeJa

Teuva

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN

3D

7.7. Raja 900

ToJa
Tornio

Kaikki SJAL:n sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
900-kierros

10.7 Riksun Iltakisa Cup Vol. 3

RiJo
Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjatTauluammunta
72n

13.7. Kymppiranta 

IJA
Iitti

Kaikki SJAL:n sarjat









 
Tauluammunta
72n + finaalit

13.7. Karhukisa

PJA

Pori

Kaikki SJAL:n sarjatTauluammunta
72 nuolta + ottelut

19. - 21.7. Tauluammunnan SM, juniorit ja masters luokat

LRJ
Pello

Juniorit ja Masters -luokat.

ILMOITTAUTUMINEN

Tauluammunta
72n + finaalit

27.7. Tupensyöjien 70/50

Piili
Kotka

Kaikki SJAL:n sarjatTauluammunta
72n + finaalit

27.7. Elonuolet

ÄJA

Äetsä

Kaikki SJAL:n sarjatTauluammunta
72n + finaalit

 

 

Elokuu

3.8. Oulu 900

OJM

Oulu

Kaikki SJAL:n sarjat900-kierros

3. - 4.8. Maasto-SM

 

RiJo

Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjatMaasto

10. - 11.8 Tauluammunnan SM, yleiset luokat

TJA
Tampere                                   

Yleiset sarjat

ILMOITTAUTUMINEN
Tauluammunta
72n + finaalit

31.8. Riksun Iltakisa Cupin finaali

RiJo
Riihimäki

Kaikki SJAL:n sarjatTauluammunta
72n + finaalit

 

Syyskuu

7.9. Syys-Fita

JoJu

Seinäjoki

Kaikki SJAL:n sarjatFITA-kierros

8.9. 70/50m

KuRy

Kurikka

Kaikki SJAL:n sarjatTauluammunta
72n + finaalit