Maasto-SM kisat Salossa

Juhana Rüster
13.7.2020

Sateiset maastojousiammunnan SM-kisat kisailtiin Salon Ascellan isännöiminä Perniössä. Lauantaina ammuttiin peruskisa ja sunnuntaina uuden "pooli" mallin mukaiset pudotuskierrokset.

Tuloksia pudotuskierrosten jälkeen:

N

1 Aleksandra Ruuskanen Siv

2 Ida-Lotta Lassila Amarco

3 Sanna Leivonen Ascella

4 Johanna Helin Arcus

5 Gajane Bottinelli TapErä

6 Heidi Lähde Ascella

YV

1 Timo Viitanen KuRy

2 Pasi Ahjokivi WT

3 Anne Viljanen WT

4 Oskar Mattsson Sisu

5 Ari Helmiö Hood

6 Matti Alakylmänen JJA

7 Anders Sjöqvist TJA

8 Sune Lindberg Falcon

9 Veli-Pekka Mustonen WT

NT

1 Anne Lantee Hood

2 Heli Raunio WT

3 Saara Laukkanen TJA

4 Jaana Ollila Rijo

YT

1 Mika Rutonen VJA

2 Pekka Loitokari RiJo

3 Tuomo Laakso RiJo

4 Marko Järvenpää RiJo

5 Arto Kangasmäki JySu

6 Juha-Heikki Lehtonen RiJo

7 Marko Ollila RiJo

8 Lauri Nikander RiJo

9 Jani Jääskeläinen Artemis

10 Markus Penttilä TJA

11 Jukka Pasanen Ascella

12 Timo Laaksonen RiJo

13 Jonne Uusitupa TJA

 

Lauantain peruskisan tulokset (SM-mitalit jaettiin näiden tulosten perusteella kaikissa muissa luokissa, paitsi N, YV, NT ja YT)

15 Apollo Björglund Hood 184

17 Leo Schrader Hood 327

T17 Lilian Wang Hood 212

N20 Susanna Helin Arcus 192

N Aleksandra Ruuskanen Sherwoodin iloiset veikot 293

N Ida-Lotta Lassila Amarco 259

N Sanna Leivonen Ascella 255

N Johanna Helin Arcus 214

N Gajane Bottinelli TapErä 160

N Heidi Lähde Ascella 144

Y Perttu Ronkanen KyJo 331

Y Juuso Huhtala Arcus 287

50 Hannu Nevalainen RiJo 251

50 Jari Särkilampi Ramses 230

70 Pentti Kuivalainen JoJu 281

70 Kari Raivio Järvenpään Jousiampujat 208

YV Pasi Ahjokivi WT 298

YV Anne Viljanen WT 287

YV Timo Viitanen KuRy 286

YV Oskar Mattsson Sinisulat 279

YV Sune Lindberg Falcon 277

YV Matti Alakylmänen JJA 259

YV Anders Sjöqvist TJA 256

YV Ari Helmiö Hood 247

YV Veli-Pekka Mustonen WT 191

50V Jarkko Posti Joju 145

NLB Inke Alaja Hood 136

NLB Johanna Kahra SaiJo 46

N50LB Marja Raisoma Hood 66

YLB Esa Lehtorinne RiJo 198

YLB Juha Juvani SaiJo 179

YLB Seppo Kuitunen RiJo 58

YI Markus Korhonen Ascella 156

YI Susanna Laamanen Artemis 148

YT Pekka Loitokari RiJo 386

YT Tuomo Laakso RiJo 382

YT Mika Rutonen VJA 374

YT Marko Järvenpää RiJo 365

YT Lauri Nikander RiJo 358

YT Marko Ollila RiJo 357

YT Juha-Heikki Lehtonen RiJo 351

YT Arto Kangasmäki JySu 347

YT Timo Laaksonen RiJo 343

YT Jukka Pasanen Ascella 338

YT Markus Penttilä TJA 336

YT Jani Jääskeläinen Artemis 333

YT Jonne Uusitupa TJA 306

NT Anne Lantee Hood 375

NT Heli Raunio WT 363

NT Jaana Ollila Rijo 330

NT Saara Laukkanen TJA 300

50T Timo Rantanen TapErä 357

60T Esa Juntunen RiJo 300

60T Hannu Routamaa ÄJA 256