NUM-kisat ammuttiin Norjan Larvikissa

Juhana Rüster
2.7.2018

Nuorten pohjoismaiset jousiammunnan mestaruuskilpailut käytiin aurinkoisessa Larvikin kaupungissa Norjassa 30.5.-1.6. Kilpailuun osallistui yhteensä kaikista pohjoismaista 240 nuorta jotka kilpailivat niin yksilö kuin joukkuelajeissa tiiviin kilpailuviikonlopun ajan.

Suomi osallistui kilpailuun 20 ampujan joukkueella ja saavutti yhdeksän yksilö ja viisi joukkuemitalisijaa. Suomen kultamiteleista vastasi vaistojousella Teuvan Jousiampujien Kim Runsala sekä pitkäjousella Espoon Robin Hoodin Jan Hellsten.

Tulossivusto: http://ianseo.net/Details.php?toId=3146

PM Yksilömitalit ja Suomalaisten sijoitukset

Recurve Nordic Cadett Men
1 HAAKONSEN Hans Kristian NOR Norway
2 RUUSKANEN Niilo FIN Finland
3 WESTLING Herman SWE Sweden
4 PETÄJÄ Niko FIN Finland
8 KORMANO Luukas FIN Finland

Recurve Nordic Cadett Women
1 LADEFOGED Clara DEN Denmark
2 KAARI Emilia FIN Finland
3 PYLS Qingmei Lu SWE Sweden
10 MÄKIRANTA Ella FIN Finland
15 SMEDS Ylva FIN Finland

Recurve Cadet Men
1 MOSÉN Jacob SWE Sweden
2 SALMINEN Jaakko FIN Finland
3 HOLM Hugo FIN Finland
11 PENTTINEN Kalle FIN Finland

Recurve Junior Men
1 BRYNNING Rasmus DEN Denmark
2 MÄKI-PAAVOLA Eetu FIN Finland
3 ZBICIAK Dawid NOR Norway
4 PALLONEN Lauri FIN Finland
8 SMEDS Oskar FIN Finland
15 NISSINEN Pyry FIN Finland

Compound Nordic Cadet Men
1 FULLERTON Mathias DEN Denmark
2 LEITISSTEIN Aleksandur FRO Faroe Islands
3 RONKAINEN Kristoffer SWE Sweden
8 TÖRÖLÄ Roni FIN Finland
14 JÄRVENPÄÄ Alec FIN Finland

Compound Nordic Cadet Women
1 CARLSEN Pil Munk DEN Denmark
2 STABELL Victoria DEN Denmark
3 ISNES Oda NOR Norway
6 TUOKKOLA Ruut FIN Finland

Compound Junior Men
1 BENSCHJÖLD Jacob SWE Sweden
2 NIELSEN Martin Kanstrup DEN Denmark
3 NUMMINEN Kalle FIN Finland

Barebow Cadet Men
1 RUNSALA Kim FIN Finland
2 MYRSTAD Nikolai NOR Norway
3 MONEN August NOR Norway

Barebow Junior Men
1 TAJET Lars Martin Hundskaar NOR Norway
2 OLSSON Ture SWE Sweden
3 KETELÄ Tommi FIN Finland

Longbow Nordic Cadet Men
1 HELLSTEN Jan FIN Finland
2 GUNSTAD Leon NOR Norway
3 BOLANDER Per Hammarlund SWE Sweden

PM Joukkuekilpailut

Barebow Junior Team
1. Nordic Team 2
2. Nordic Team 1 (Ketelä Tommi)
3. Sweden

Compound Junior Team
1. Denmark
2. Sweden
3. Nordic Team 1 (Numminen Kalle)

Compound Nordic Cadet
1. Denmark
2. Norway
3. Denmark 2
5. Finland

Instinctive/Longbow
1. Norway
2. Norway 2
3. Norway 3
6. Nordic Team (Hellsten Jan)

Recurve Cadet Team
1. Denmark
2. Sweden
3. Denmark 2
6. Finland

Recurve Junior Team
1. Denmark
2. Finland
3. Denmark 2
7, Nordic Team (Nissinen Pyry)

Recurve Nordic Cadet Team
1. Denmark
2. Finland
3. Sweden
8. Finland 2

Barebow Cadet Team
1. Sweden
2. Nordic Team 1 (Runsala Kim)
3. Nordic Team 2