Alkukilpailu ja ensimmäiset pudotuskierrokset ammuttu Junioreiden EM-kilpailussa

Juha Viitaoja
20.5.2014

Junioreiden Tauluammunnan EM-kilpailut käynnistyivät tänään Slovenian Ljubljanassa. Tänään ammuttiin 72 nuolen alkukilpailu kaikissa luokissa, sekä ammuttiin myös ensimmäiset pudotuskierrokset.

 

Aamusta alkukilpailun ampuivat Kadetit:
Taljajousen kadettipojissa Toni Juusola ampui hienosti tuloksen 683 sijoittuen seitsemänneksi.
Taljan kadettitytöissä Noora Saarinen oli alkukilpailun 11. tuloksella 647.
Molemmissa luokissa ammuttiin myös jo ensimmäinen pudotuskierros, jossa vastaan Nooralle tuli Ukrainalaistyttö ja Tonille poika Belgiasta. Molemmat suomalaisnuoret voittivat vakuuttavasti vastustajansa ja selvittivät tiensä 16. parhaan joukkoon seuraaville pudotuskierroksille.
Nooran ja Tonin muodostama Mixed Team oli hienosti alkukilpailun jälkeen sijalla 4.

Tähtäinjousen kadettitytöissä Mirjam Tuokkola  ampui tuloksella 587 alkukisan sijalle 36. lisäksi hän on Nuorten Olympialaisten maanosakarsinnassa sijalla 15. Mirjam aloittaa keskiviikkona pudotuskierrokset ja torstaina ratkaistaan paikat Nuorten Olympialaisiin.

Iltapäivällä ampuivat vuorostaan Juniorit:
Eero Mäenpää ampui hienon toisen 36 nuolen puolikkaan ja nousi sijalle 18 tuloksella 617, Markus Nikkanen  ampui tuloksella 580 sijalle 52 ja Samuel Ratilainen tuloksella 567 sijalle 56. Juniorimiehet ampuivat myös ensimmäisen pudotuskierroksensa alkukisan päälle jossa Eerolla oli sijoituksensa puolesta vapaakierros, Markus Nikkanen voitti selvin 6-0 luvuin norjalaisen vastustajansa ja Samuel Ratilainen kärsi dramaattisessa ottelussa tappion Valko-Venäläiselle vastustajalle luvuin 6-2.
Suomen juniorijoukkue oli sijalla 14.

Sekä kadetit, että juniorit jatkavat keskiviikkona pudotuskierroksia kunnes jäljellä on kaikissa sarjoissa enää neljä parasta.

 

Tuloksia:

Taljajousi kadetit

Pojat: 1)Buden Domagoj CRO 696  2)Tandogan Baris TUR 694  3)Orosz Viktor HUN 687  …7)Toni Juusola FIN 683

Tytöt: 1)Sancenot Amelie FRA 678  2)Skholna Mariya UKR 677  3) Orlic Maja CRO 676  …11)Noora Saarinen FIN 647

Tähtäinjousi kadetit

Tytöt: 1)Oleksiuk Viktoria UKR 655  2)Trapeznikova Solomiya 649  3)Anagoz Yasemin Ecem TUR 644 …36)Mirjam Tuokkola FIN 587

Tähtäinjousi juniorit

Miehet: 1)Van Den Berg Sjef NED 659  2)Rudow Marc GER 641  3)Duchon Juraj SVK 635  …18)Eero Mäenpää FIN 617 52)Markus Nikkanen FIN 580 56)Samuel Ratilainen FIN 567