Jousiammunnan 3D-EM-kilpailut päätökseen Tallinnassa

Anne Lantee
21.9.2014

3D-jousiammunnan EM-kilpailut huipentuivat lauantaina mitaliotteluihin Tallinnassa.

Piritan urheilukeskuksen velodromilla ratkaistiin EM-mitalien kohtalo Tallinnassa eilen lauantaina. Neljän rastin eli neljän nuolen vaihtelevalla radalla saatiin erot ampujien välille.

Ruotsi hallitsi vaistojousiluokkaa viemällä sekä naisten että miesten voiton. Mikael Lindroth voitti miesten kultaottelussa Espanjan David Garcia Fernandezin pistein 39-37 ja Lina Björklund naisten kultaottelussa Ranskan Christine Gauthen pistein 35-34.

Taljajousessa miesten voiton vei Slovenian Slavko Tursic pisteen erolla ennen Unkarin Gyrogy Gondania 39-38. Naisten voitto meni Italiaan koko kilpailun ajan varmasti ampuneelle Sonia Bianchille, joka voitti Espanjan Shenaida Merida Morenon pistein 42-37.

Pitkäjousessa miesten mestaruuden voitti Unkarin Jozsef Molnar ennen Tsekin Tomas Hanusta 39-26. Naisten puolella Espanjan Encarna Garrido Lazaro voitti kultaottelussa Italian Giulia Barbaron pistein 31-24. 

Timo Leskinen oli kisoissa parhaana suomalaisena kuudes miesten vaistojousiluokassa.

Tuloksia
3D-jousiammunnan EM-kilpailut, Tallinna
Lopputulokset

Vaistojousi, miehet
1) Mikael Lindroth SWE 2) David Garcia Fernandez ESP 3) Giuseppe Seimandi ITA 4) Torben Cramer Jensen DEN … 6) Timo Leskinen FIN … 15) Hannu H. Kari FIN
Naiset
1) Lina Björklund SWE 2) Christine Gauthe 3) Andrea Kovacsne Mulin 4) Maria Savenkova … 17) Sanna Leivonen FIN
Taljajousi, miehet
1) Slavko Tursic SLO 2) Gyorgy Gondan HUN 3) Raffaele Gallo ITA 4) Johannes Sabitzer AUT … 24) Pekka Loitokari FIN … 26) Marko Järvenpää FIN … 34) Vesa Vaajamäki FIN
Naiset
1) Sonia Bianchi ITA 2) Shenaida Merida Moreno ESP 3) Monica Finessi ITA 4) Michaela Sabitzer AUT … 8) Anne Lantee FIN … 14) Susanna Makkonen FIN
Pitkäjousi, miehet
1) Jozsef Molnar HUN 2) Tomas Hanus CZE 3) Marco Pontremolesi ITA 4) Stein Anzjoen NOR … 19) Jarkko Lehtinen FIN … 40) Jorma Tuovinen FIN
Naiset
1) Encarna Garrico Lazaro ESP 2) Giulia Barbaro ITA 3) Iris Finnoy NOR 4) Marina Tesio ITA
Joukkuekilpailu, miehet
1) Italia 2) Norja 3) Itävalta 4) Tanska … 6) Suomi (Leskinen, Loitokari, Lehtinen)
Naiset
1) Italia 2) Slovenia 3) Ranska 4) Ruotsi

Täydelliset tulokset löytyvät osoitteessa http://www.ianseo.net/Details.php?toId=462