Seniorisarjojen mestaruudet jaettiin Kuopiossa

Juhana Rüster
12.3.2017

Hannu Nevalainen ja uusintanuoli
Hannu Nevalainen ja uusintanuoli

Jousiammunnan seniorisarjojen SM-mitalit jaettiin tiukkojen otteluiden jälkeen Kuopion Kuopiohallissa. Kisassa oli mukana yli 130 osallistujaa tähtäinjousi, vaistojousi ja taljaluokissa.

Kovimmasta tuloksesta vastasti Vaasan Diana-57 edustava TImo Leskinen, joka teki uudeksi 50v luokan vaistojousen Suomen ennätykseksi 564. Tulos olisi ollut kovaa valuuttaa myös tähtäinjousessa. Sirkka Sokka-Matikainen (WT) teki uudeksi naisten taljajousen 60v ennätykseksi 556. Joukkuemestaruudet meni tähtäinjousessa Riihimäelle (Riihi-Jouset) ja taljajousessa Helsinkiin (Tapanilan Erä).

Tuloksia:

Tähtäinjousi miehet 50v
1. Markku Rautiainen (Ekenäs Bågskytter) 2. Jukka Alanko (Porin Jousiampujat) 3. Marko Kiviniemi (Kokkolan Achilles)

Tähtäinjousi naiset 50v
1. Sirpa Myllylahti (Pohjan Jousi) 2. Anne Backman (Riihi-Jouset) 3. Kirsi Huikari-Roivas (Iitin Jousimapujat)

Taljajousi miehet 50v
1. Marko Järvenpää (Riihi-Jouset) 2. Ari-Pekka Kiviniemi (Achilles) 3. Martti Toivanen (Tapanilan Erä)

Taljajousi naiset 50v
1. Tuula Ketelä (Vaasan DIana-57) 2. Erja Järvenpää (Riihi-Jouset) 3. Merja Rytky (Tornion Jousiampujat)

Vaistojousi naiset 50v
1. Sari Kaartinen (Oulun Jousimiehet) 2. Aila Laurila (Vaasan Diana-57) 3. Aleksandra Podlesna (Kurikan Ryhti)

Vaistojousi miehet 50v
1. Timo Leskinen (Vaasan Diana-57) 2. Markku Roini (Robin Hood) 3. Esa Hepola (Pohjan Jousi)

Tähtäinjousi miehet 60v
1. Hannu Nevalainen (Riihi-Jouset) 2. Pentti Kuivalainen (Jousi-Jussit) 3. Jussi Leino (Pohjan Jousi)

Tähtäinjousi naiset 60v
1. Soili Saarikangas (Jousi-Jussit) 2. Tuire Kourula (Pohjan Jousi) 3. Hilkka Kovalainen (Oulun Jousimiehet)

Taljajousi naiset 60v
1. Sirkka Sokka-Matikainen (Wilheln Tell Helsinki) 2. Raija Kleemola (Arcus, Turku) 3. Seija Tikkanen (Varkauden Jousiampujat)

Taljajousi miehet 60v
1. Lauri Rytky (Tornion Jousiampujat) 2. Jukka Peltola (Kymen Jousi) 3. Lasse Hiltunen (Pohjan Jousi)

Vaistojousi miehet 60v
1. Tapio Ketelä (Vaasan Diana-57) 2. Raimo Pihlajaniemi (Kurikan Ryhti) 3. Arto Olkkonen (Jyväs-Sulka)

Tähtäinjousi miehet 70v
1. Erkki Färm (Oulaisten Sulka) 2. Olavi Juhanka (Tampereen Jousiampujat) 3. Seppo Pollari (Jousi-Jussit)

Taljajousi miehet 70v
1. Risto Julkunen (Lahden Vasama) 2. Pauli Rantanen (Tapanilan Erä) 3. Teuvo Arbelius (Oulun Jousimiehet)

Vaistojousi miehet 70v
1. Olavi Laurila (Vaasan Diana-57) 2. Juhani Hotti (Lapin Jousi) 3. Jouko Ojala (Pohjan Jousi)

Tähtäinjousi naiset 70v
1. Pirkko Inkeri (Wilhelm Tell)

Vaistojousi naiset 70v
1. Marja Vahtera

Tähtäinjousi joukkueet
1. Riihi-Jouset 2. Pohjan Jousi 2. Jyväs-Sulka

Taljajousi joukkueet
1. Tapanilan Erä 2. Arcus 3. Varkauden Jousiampujat