Jean-Pierre Antonius 4. parajousiammunnan ranking-osakilpailussa Tsekissä
12.7.2015
Suomen Jean-Pierre Antonius sijoittui 4. parajousiammunnan ranking-osakilpailussa Tsekin Nove Mestossa.
Parajousiammunnan ranking-osakilpailuss Tsekin Nove Mestossa oli vuorossa henkilökohtaisisten sarjojen finaalit. Suomen Jean-Pierre Antonios oli raivannut itsensä pronssiotteluun jossa vastassa oli Tsekin David Drahoninski.
Ottelu alkoi molempien pienellä haparoinnilla, mutta Drahoninski sai kerättyä itsensä ja voitti ottelun pistein 138-121. W1 luokan voittoon ampui Slovakian Peter Kiink Turkin Asikin ollessa toinen. Avoimen taljaluokan mestariksi kruunattiin niin ikään Slovakialainen Marsel Pavlik, toisena Englannin J Stubbs kolmas Venäjän Zubar ja neljäs Sweitsin Martin Imboden.
Suomen parajousiampuijien kauden pääkisa on parajousiammunnan MM-kilpailu, joka pidetään Saksan Donaueschingenissä 23.-30.8.2015.
Kisajärjestäjän web-sivulta lisätietoja tapahtumasta.
Joukkueen valmistautumista tuleviin kisoihin ja voi seurata Para-Archery-Team-Finland-Facebook-sivuilla