Ohjauksen ja valmennuksen linjaus

25.4.2021

Ohjauksen ja valmennuksen linjaus on Olympiakomitean kehittämä dokumentti, joka ohjaa ja auttaa seuran valmentajia toimimaan yhdessä sovitulla tavalla.

Valmennuslinjan ensisijainen tehtävä on siis määritellä seuran yhtenäiset arvot ja tavat toimia seuran valmennuksessa. Se on myös pohja yhteiselle dialogille valmentajien, urheilijoiden, vanhempien, seuratyöntekijöiden ja muiden sidosryhmien välillä.

Jousiammuntaseura Artemis on tällä hetkellä Suomen suurin seura ja he saivat vähän aikaa sitten valmiiksi oman dokumenttinsa. Se löytyy täältä: https://www.artemishelsinki.com/2021/04/seuraan-uusi-ohjauksen-ja-valmennuksen-linjaus/

Robin Hood Espoosta on myös tekemässä omaansa.

Jos olet sitä mieltä, että myös sinun seurasi olisi aika miettiä arvojaan ja sitä, mihin resurssejaan ohjata, lue dokumentti ja käynnistä prosessi seurassasi. Apuja oman seurasi valmennuksen ja ohjauksen linjauksen tekemiseen saat liiton seurakehittäjältä.