Triple Crown

Triple Crown on mestareiden mestari -kilpailusarja. Kisasarjaan kuului kolme SM-kisaa yleisissä sarjoissa: Halli-SM (Riihimäki), Maasto-SM (Inkoo) ja Taulu-SM (Kemi).

Triple Crown mestarit ratkaistiin kaikista kolmesta SM-kisasta saatavilla pisteilla seuraavan taulukon mukaan:

1. 10 pistettä
2. 8p.
3. 6p.
4. 5p.
5. 4p.
6. 3p. 
7. 2p.
8. 1p.

Kaikista kolmesta SM-kisasta sai samat pisteet lopullisten sijoitusten mukaan laskettuna. Kyseessä oli henkilökohtainen kilpailu. Kisaa ammutiin yleisissä sarjoissa: miehet (tähtäinjousi), naiset (tähtäinjousi), miehet talja, naiset talja, yleinen vaisto ja naiset vaisto.

Vuoden 2019 mestarit:

Miehet, tähtäinjousi: Tero Pyylampi, TJA 22p
Naiset, tähtäinjousi: Aleksandra Ruuskanen, SIV 22p
Miehet, taljajousi: Jari Haavisto, PJA 20p
Naiset, taljajousi: Heli Raunio, Arcus 28p
Miehet, vaistojousi: Asko Kinnunen, Arcus 22p
Naiset, vaistojousi: Anne Viljanen, WT 16p

 

Triple Crown 2019 (3/3):

Miehet, tähtäinjousi:
1) Tero Pyylampi , TJA (22p)
2) Antti Tekoniemi, TJA (16p)
3) Antero SIstonen, SIV (10p)
    Pyry Ekholm, Hood (10p)
5) Markus Nikkanen, Achilles (9p)
6) Petri Ihanus, JySu (8p)
    Priit Tanvel, Artemis (8p)
8) Sampo Ronkanen, Erä (7p)
9) Perttu Ronkanen, KyJo (6p)
10) Eero Mäenpää, PJA (5p)
      Antti Vikström, OJM (5p)
12) Reko Heikkinen PJA (3p)
      Aku Leijala, VeVe (3p)
14) Verne Vuorinen, Hood (1p)
      Arto Näsänen, Achilles (1p)


Naiset tähtäinjousi:
1) Aleksandra Ruuskanen, SIV (22p)
2) Ida-Lotta Lassila, Amarco (20p)
    Taru Kuoppa (20p)
4) Iida Tukiainen, WT (10p)
    Riitta Tolsa, Piili (10p)
5) Sanna Orama, TJA (8p)
6) Johanna Helin, Arcus (5p)
    Kristiina Matikainen, SIV (5p)
8) Tiina Nissinen, KoSu (3p)
    Satu Nisula, Amarco (3p)
10) Susanna Helin, Arcus (2p)
      Heli Kukkohovi, OJM (2p)
11) Marjo Vikström, Sulka (1p)


Miehet taljajousi:
1) Jari Haavisto, PJA (20p)
2) Mika Rutonen, VJA (14p)
3) Antti Peltoniemi, Hood (13p)
4) Jere Forsberg, Hood (11p)
5) Arto Kangasmäki, JySu (10p)
6) Vili Toivanen, Erä (8p)
    Jere Laine, ToJa (8p)
8) Marko Järvenpää, RiJo (7p)
    Pekka Loitokari, RiJo (7p)
10) Jari Immonen, VJA (5p)
11) Kalle Numminen, Hood (4p)
12) Vesa Peltoniemi, KuRy (3p)
      Mikko Juutilainen, WT (3p)
14) Marko Ollila, RiJo (2p)
15) Juha-Heikki Lehtonen, RiJo (1p)
     Kaj Lehtonen, PJA (1p)


Naiset, taljajousi:
1) Heli Raunio, Arcus, (28p)
2) Anne Lantee, Hood (26p)
3) Jaana Ollila, JJA (12p)
4) Tuula Ketelä, Diana-57 (6p)
5) Satu Jalkanen, LRJ (5p)
    Merja Rytky, ToJa (5p)
    Susanna Makkonen, Si-Su (5p)
8) Annika Pölkki, Hood (4p)


Miehet, vaistojousi:
1) Asko Kinnunen, Arcus (22p)
2) Timo Viitanen, KuRy (16p)
3) Tarmo Kyrö, InJo (13p)
4) Pasi Ahjokivi (10p)
    Tapio Ketelä, Diana-57 (10p)
6) Timo Rauhala, InJo (6p)
    Esa Hepola, PoJo (6p)
8) Sune Lindberg, Falcon (5p)
    Antero Taikina-Aho, InJo (5p)
    Vesa Aho, PoJo (5p)
11) Raimo Pihlajaniemi, KuRy (4p)
      Oskar Mattson, Si-Su (4p)
13) Ari Helmiö, Hood (3p)
      Kari Kalliosalo, Arcus (3p)
      Petri Jälkö, Falcon (3p)
16) Matti Alakylmänen, JJA (2p)
17) Arto Olkkonen, JySu (1p)


Naiset, vaistojousi:

1) Anne Viljanen, WT (16p)
2) Sofia Ketola, Diana-57 (10p)
    Elisa Wirkkal, OJM (10p)
4) Virpi Kalliosalo, PoJo (8p)
    Kirsi Andström, WT (8p)
    Sari Kaartinen, OJM (8p)
7) Päivä Harjunpää, ÄJA (6p)
    Virpi Kalliosalo, PoJo (6p)
9) Susanna Makkonen, SiSu (5p)
    Heidi Vanker, KuRy (5p)


Vuoden 2018 mestarit:

Miehet, tähtäinjousi: Antti Vikström, OJM 18p
Naiset, tähtäinjousi: Iida Tukiainen, WT 18p
Miehet, taljajousi: Mika Rutonen, VJA 18p
Naiset, taljajousi: Heli Raunio, Arcus 30p
Miehet, vaistojousi: Timo Leskinen, Diana-57 18p
Naiset, vaistojousi: Kaisa Karhuneva, JJA 13p