Triple Crown

Triple Crown on mestareiden mestari -kilpailusarja. Kisasarjaan kuului kolme SM-kisaa yleisissä sarjoissa: Halli-SM (Oulu), Maasto-SM (Inkoo) ja Taulu-SM (Tahko).

Triple Crown mestarit ratkaistiin kaikista kolmesta SM-kisasta saatavilla pisteilla seuraavan taulukon mukaan:

1. 10 pistettä
2. 8p.
3. 6p.
4. 5p.
5. 4p.
6. 3p. 
7. 2p.
8. 1p.

Kaikista kolmesta SM-kisasta sai samat pisteet lopullisten sijoitusten mukaan laskettuna. Kyseessä oli henkilökohtainen kilpailu. Kisaa ammutiin yleisissä sarjoissa: miehet (tähtäinjousi), naiset (tähtäinjousi), miehet talja, naiset talja, yleinen vaisto ja naiset vaisto.

Vuoden 2018 mestarit:

Miehet, tähtäinjousi: Antti Vikström, OJM 18p
Naiset, tähtäinjousi: Iida Tukiainen, WT 18p
Miehet, taljajousi: Mika Rutonen, VJA 18p
Naiset, taljajousi: Heli Raunio, Arcus 30p
Miehet, vaistojousi: Timo Leskinen, Diana-57 18p
Naiset, vaistojousi: Kaisa Karhuneva, JJA 13p

 

Triple Crown 2018:

Miehet, tähtäinjousi:
1) Antti Vikström, OJM, 18p
2) Samuli Piippo, OJM, 13p
3) Antti Tekoniemi, TJA, 10p
    Pyry Ekholm, Hood 10p
    Sampo Ronkanen, Erä 10p
6) Tero Pyylampi, TJA, 9p
7) Perttu Ronkanen, KyJo 8p
8) Aku Leijala, VeVe 6p
    Eero Mäenpää, PJA, 6p
    Matti Hatava, TJA, 6p
    Samuli Ratilainen 6p
12) Jari Markkanen, PoJo, 3p
13) Reko Heikkinen, PJA, 1p
      Juuso Huhtala, Arcus 1p


Naiset tähtäinjousi:
1) Iida Tukiainen, WT, 18p (sijat 1., 2. ja 9.)
    Taru Kuoppa, SIV, 18p (sijat 1. ja 2.)
3) Ida-Lotta Lassila, SaiJo, 17p
4) Heli Kukkohovi, OJM, 13p
5) Riitta Tolsa, Piili, 8p
    Laura Perälä, JoJu, 8p
​7) Susanna Laamanen, Artemis 6p
8) Ann-Charlotte Biskop-Grahn, Achilles, 4p
    Satu Nisula 4p
10) Aleksandra Ruuskanen, SIV, 3p
      Susanna Helin 3p


Miehet taljajousi:
1) Mika Rutonen, VJA, 18p
2) Mikko Juutilainen, WT, 14p
3) Juho Hautamäki, PoJo, 13p
    Jari Haavisto, PJA, 13p
5) Vili Toivanen 10p
6) Lauri Nikander, Arcus 8p
    Vesa Peltoniemi, KuRy, 8p
8) Jere Forsberg 6p
9) Arto Kangasmäki, JySu 5p
8) Ahti Salomaa, WT, 4p
    Tuomo Laakso, RiJo 4p
    Matti Tella, Hood 4p
11) Rauno Simula, PoJo, 3p
      Kimmo Kuusisto, Diana-57 3p
13) Jonne Holkka KuRy 2p
14) Pekka Loitokari, RiJo, 1p
15) Marko Ollila, RiJo 1p
      Nico Haavisto, TJA 1p


Naiset, taljajousi:
1) Heli Raunio, Arcus, 30p
2) Jaana Ollila, RiJo, 20p
3) Tiina Kärkkäinen, OJM, 13p
4) Anne Lantee, Hood, 12p
5) Saara Laukkanen, TJA, 9p
    Susanna Makkonen, JJA 9p
7) Merja Rytky, ToJa, 8p
8) Johanna Katila, JJA, 2p
    Erja Järvenpää, RiJo 2p
10) Satu Jalkanen, LRJ, 1p
      Henna Latumäki, VJA 1p


Miehet, vaistojousi:
1) Timo Leskinen, Diana-57, 18p
2) Pasi Ahjokivi, WT, 16p
3) Asko Kinnunen, Arcus, 16p
4) Raimo Pihlajaniemi, KuRy, 11p
5) Tapio Ketelä 10p
    Kari Kalliosalo, PoJo, 10p
7) Juha Rosendahl, Hood 6p
8) Sune Lindberg, Falcon 5p
    Timo Viitanen, KuRy 5p
9) Pertti Raivio, Hood 4p
    Timo Rauhala 4p
12) Antti Kotikangas, IJJ, 3p
13) Pekka Jalkanen, LRJ, 2p
      Petri Jälkö, Falcon 2p
      Arto Olkkonen 2p
16) Juha Juvani, SaiJo, 1p


Naiset, vaistojousi:

1) Kaisa Karhuneva, JJA, 13p
2) Sofia Ketola, Diana-57, 10p
    Anne Viljanen, WT 10p
4) Elisa Wirkkala, OJM, 8p
    Päivi Harjunpää, ÄJA 8p
6) Jessica Vollar, JJA, 6p