Suomen nuoret taljajousiampujat sijoille 17

Anne Lantee
17.10.2013

Kaikki jatkossa olleet suomalaiset putosivat 1/16-kierroksella juniorien jousiammunnan MM-kilpailuissa Kiinassa tänään.

Lähimpänä jatkopaikkaa oli paralympiavoittaja Jere Forsberg 20-vuotiaiden miesten taljajousessa. Hän ampui alkukilpailun voittanutta Alex Wifleriä vastaan hyvin, mutta yhdysvaltalainen käänsi viimeisellä sarjalla ottelun edukseen pistein 146-144.

17-vuotiaiden naisten taljajousessa Noora Saarinen hävisi Intian Durgawati Kumarille pistein 136-140. Miesten puolella puolestaan Kroatian Mario Vavro oli Toni Juusolaa parempi pistein 144-139. Vavro eteni lopulta pronssiotteluun.

Forsberg, Saarinen ja Juusola sijoittuivat kaikki lopputuloksissa jaetulle 17. sijalle.

Huomenna Wuxissa ammutaan paikoista nuorten olympialaisiin, jotka järjestetään ensi vuonna niin ikään Kiinassa. Paikoista kilpailevat vuosina 1997-1999 syntyneet tähtäinjousiampujat.

Tuloksia
Pudotuskierroksia
20-vuotiaat
Taljajousi, miehet
1/16-kierrosta: Jere Forsberg FIN – Alex Wifler USA 144-146
Semifinaalit: Rajat Chauhan IND – Baptiste Scarceriaux BEL 148-142, Stephan Hansen DEN – Jignas Chittibomma IND 148-146
Naiset
Semifinaalit: Sara Lopez COL – Kailey Johnston USA 147-146, Paige Pearce USA – Janine Meissner GER 142-143
Tähtäinjousi, miehet
Semifinaalit: Robin Ramaekers BEL – Vitaliy Komonyuk UKR 6-0, Galsan Bazarzhapov RUS – Kacper Sierakowski POL 4-6
Naiset
Semifinaalit: Yeji Sim KOR – Bagunhan Elif Unsal TUR 6-0, Heeseon Lim KOR – Sungeun Jeon KOR 5-6
17-vuotiaat
Taljajousi, miehet
1/16-kierrosta: Toni Juusola FIN – Mario Vavro CRO 139-144
Semifinaalit: Domagoj Buden CRO – Isak Carlsson SWE 146-143, Reunaud Domanski BEL – Mario Vavro CRO 148-144
Naiset
1/16-kierrosta: Noora Saarinen FIN – Durgawati Kumari IND 136-140
Semifinaalit: Alexandra Savenkova RUS – Danielle Reynolds USA 147-141, Sonia Taniguchi USA – Maja Orlic CRO 144-144 (uusintavoitto Taniguchille)
Tähtäinjousi, miehet
Semifinaalit: Luis Esteban Infante MEX – Patric Huston GBR 0-6, Arsalan Baldanov RUS – Sanzhar Mussayev KAZ 3-7
Naiset
Semifinaalit: Yuri Jeong KOR – Hyeseon Lee KOR 6-0, Jiaxin Wu CHN – Regina Maria Romero GUA 6-2


Tuloksia voi seurata World Archeryn nettisivujen kautta www.archery.org