Olympiakomitea nimesi Bakun jousiampujat

Anne Lantee
26.3.2015

Olympiakomitea nimesi European Gamesiin Suomen joukkueeseen 23 uutta urheilijaa, mukaan lukien jousiampujat Antti Tekoniemen ja Taru Kuopan. Kisat järjestetään Bakussa Azerbaidzanissa 12.-28.6.2015.

Tekoniemi ja Kuoppa osallistuvat Bakussa henkilökohtaiseen kilpailuun ja parikilpailuun.

Aiemmin Olympiakomitea on valinnut kisoihin seitsemän urheilijaa ja kolme joukkuetta. Lopullinen joukkueen koko on arviolta 90-100 urheilijaa 15-17 lajissa.
 

Suomen joukkue toisen valinnan jälkeen

 

Ampumaurheilu:

Miehet,

Skeet: Marko Kemppainen Suomussalmen Urheiluampujat.

Kivääri: Juho Kurki Kankaanpään Ampujat.

Kaksoistrap: Sami Ritsilä Rantasalmen Urheilu- ja Metsästysampujat.

 

Naiset,

Skeet: Marjut Heinonen Oulun Seudun Haulikkoampujat.

Trap: Satu Mäkelä-Nummela Orimattilan Seudun Urheiluampujat,

Mopsi Veromaa Sibbo Skyttegille.

 

Beach Volley:

Naiset,

Emilia Nyström - Eerika Nyström,

Riikka Lehtonen - Taru Lahti.

 

Jousiammunta:

Naiset,

Taru Kuoppa Lahden Vasama.  

 

Miehet,

Antti Tekoniemi Diana-57, Vaasa.

 

Karate:

Naiset,

+68 kg: Helena Kuusisto Porin Shotokan.

 

Miehet,

Kata: Pasi Hirvonen Kuopion Karateseura.

 

Lentopallo:

Miesten joukkue (kokoonpano tarkentuu myöhemmin).

 

Melonta:

Naiset,

K-1: Oona Vasko Kangasalan Melojat.  

 

Miehet,

K-1: Miika Dietrich Saaristomeren Melojat.

K-2: Miika Nykänen Mikkelin Melojat - Jeremy Hakala Kangasalan Melojat.

 

Miekkailu:

Naiset,

Kalpa: Catharina Kock Helsingin Miekkailjat.  

 

Miehet,

Kalpa: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat.

 

Nyrkkeily:

Naiset,

54 kg: Marjut Lausti Tampereen Työväen Nyrkkeilijät.

60 kg: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura.  

 

Miehet,

56 kg: Matti Koota Kankaanpään Nyrkkeilijät.

81 kg: Ville Hukkanen Lahden Kaleva.

 

Paini:

Naiset,

-58/63 kg: Petra Olli Lappajärven Veikot.

 

Pyöräily:

Miehet,

Maastopyöräily: Jukka Vastaranta Milka-Trek MTB Racing Team.

 

Triathlon:

Naiset,

Kaisa Lehtonen Triathlon Vantaa.

 

Uimahypyt:

Tytöt,

Roosa Kanerva Vantaa Diving,

Saija Paavola Tiirat, Helsinki,

Ellen Sirkka Tiirat, Helsinki.

 

Pojat,

Juho Junttila Tiirat, Helsinki.

 

Voimistelu:

Naiset,

Kilpa-aerobic: Suomen ryhmä (kokoonpano tarkentuu myöhemmin).

Rytminen voimistelu: Suomen joukkue (Riikka Kangas, Sonja Kokkonen, Elina Koprinen, Kristina Lapina, Iina Linna ja Aino Purje).